Tramp: 8 müharibəni bitirdik, 9-cusu yoldadır
Vaşinqton, 19 fevral (Hibya) – Amerika Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) Prezidenti Donald Tramp Qəzza gündəmi ilə toplanan Sülh Şurasının ilk iclasında çıxış edib. Tramp 8 müharibəni bitirdiklərini və 9-cusunun da yolda olduğunu düşündüklərini bildirib.
ABŞ Prezidenti Trampın çıxışından bəzi əsas məqamlar:
“Etdiyimiz iş çox sadədir. Məqsədimiz sülhdür. Burada bizimlə olan liderlər həqiqətən çox kömək etdilər. Ölkəmizin tarixində görünməmiş bir uğura imza atdıq. 8 müharibəni bitirdik və 9-cusunun da yolda olduğunu düşünürük. Bəlkə də onun ən asanı olacağını düşünürdüm, amma müharibə mövzusunda heç vaxt bilməzsən. Çox yaxşı münasibətlərimiz var və çox sayda insanla möhtəşəm əlaqələr qurmuşuq. Sülh Şurası da həqiqətən ən vacib layihələrimizdən biridir.
ABŞ Sülh İnstitutunda Sülh Şurasının ilk iclasında sizi qəbul etmək mənim üçün böyük şərəfdir. Güc və nüfuz baxımından buna yaxınlaşa biləcək bir dünya liderləri birliyi olduğunu düşünmürəm.
Sülhdən daha vacib heç nə yoxdur. Əslində sülhdən daha ucuz heç nə yoxdur. Çünki müharibə etdiyiniz zaman sülh qurmaqdan yüzlərlə dəfə çox xərcləyirsiniz.
İran hazırda çox həssas bir nöqtədir. İranın nümayəndələri ilə yaxşı münasibətlər var və yaxşı danışıqlar aparılır. Son illərdə mənalı bir razılaşma əldə etməyin çətin olduğunu gördük, amma belə bir razılaşma əldə etməliyik, əks halda pis hadisələr baş verəcək.
Yaxın Şərq üzərində həmişə qara buludlar dolaşırdı. O təhlükə mövcud olduğu müddətdə sülh olmayacaqdı. Səudiyyə Ərəbistanı və Qətər kimi ölkələr bu təhlükənin kölgəsində qalacaqdı. Və Yaxın Şərqdə sülh olmayacaqdı. Bəlkə də bunu bir addım irəli aparmalı olacağıq. Amma bəlkə də ehtiyac olmayacaq. Qarşıdakı 10 gün ərzində razılaşmaya çata bilərik.
Mən vəzifəyə gələndə Qəzzada ölümlərin sonu gəlməyəcək kimi görünürdü. Amma bu zalda olan ölkələrin qətiyyətli yanaşması ilə hazırkı nöqtəyə çatdıq. Həqiqətən 59 ölkənin imzası var.
Qəzzadakı müharibə bitib, bəlkə kiçik alovlar var. Silahları təhvil verəcəklərini dedilər, əgər bunu etməsələr böyük sərtliklə qarşılaşacaqlar. İnsanlar ölmək istəmir, onlar da ölmək istəmirlər. Atəşkəs davam edir. Bütün girovlar, diri və ya ölü, geri qaytarılıb.
Bu məsələdə bizə kömək edən bütün xalqlara təşəkkür etmək istəyirik. Saysız-hesabsız həyat xilas etdik. Sülhü və sülh anlayışını gətirdik. Heç kimin ağlına belə gəlmirdi. Mənə həmişə Yaxın Şərqdə sülhün mümkünsüz olduğu deyirdilər. Təbii ki, İranla bağlı görməli olduğumuz işlər var. Onlar nüvə silahına sahib ola bilməzlər. Əgər İranın nüvə silahı olsa, Yaxın Şərqdə sülh olmaz. Çox qəti şəkildə onların nüvə silahına sahib ola bilməyəcəklərini dedik.
Oktyabrdakı atəşkəsdən sonra ABŞ və müttəfiqləri Qəzzaya böyük həcmdə humanitar yardımın daxil olmasını təmin etdi. Noyabr ayında BMT Təhlükəsizlik Şurası Sülh Şurasını yekdilliklə qəbul etdikdən sonra iki ondan artıq təsisçi üzv əlavə etdik. BMT ilə sıx əməkdaşlıq edirik.
Birlikdə Qəzzanın düzgün şəkildə idarə olunmasını təmin edəcəyik. Yaxın Şərqlə heç bir əlaqəsi olmayan ölkələr belə bu işdə iştirak edir. Mənə daim deyirlər: “Lazım gələrsə əsgər göndərərik”, amma ehtiyac olmayacağını düşünürük. Ora girmək istəyən iki ölkə var, bir-iki ölkə HƏMAS ilə toqquşmaq istədiyini dedi, amma buna ehtiyac olmayacaq. HƏMAS silahlarını təhvil verəcək. Döyüşə və qarşıdurmaya ehtiyac olmayacaq.
Məqsədim həyat xilas etməkdir. Ağlımda yalnız bir şey var: insanların öldürüldüyünü görmək istəmirəm.
Amerika Birləşmiş Ştatları da Sülh Şurasına 10 milyard dollar məbləğində töhfə verəcək. Bunu elan etmək mənim üçün şərəfdir.”