Azərbaycan Prezidenti Əliyev Serbiyaya rəsmi səfərdədir
Belqrad, 15 fevral (Hibya) - Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Belqradda Serbiya Prezidenti Aleksandar Vuçiç tərəfindən rəsmi mərasimlə qarşılanıb. İki lider ikitərəfli görüşlər və Birgə Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının iclasında iştirak ediblər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 15 fevral 2026-cı il tarixində Serbiyaya rəsmi səfər edib. Belqrad Nikola Tesla Hava Limanında təşkil olunan qarşılanma mərasimində fəxri qarovul dəstəsi düzülüb. Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Serbiya Prezidenti Vuçiç tərəfindən qarşılanıb və hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib.
Səfər çərçivəsində Prezident Əliyev Belqradın Taşmaydan parkında Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və serb yazıçısı Milorad Paviçin abidələrini ziyarət edərək əklil qoyub.
Əliyev və Vuçiç təkbətək görüş keçiriblər. Həmin gün Azərbaycan və Serbiya arasında Strateji Tərəfdaşlıq Şurasının ilk iclası da baş tutub. Hər iki prezidentin iştirakı ilə keçirilən iclasda iki ölkə arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəlmiş strateji addımlar müzakirə edilib.