BMT İran-ABŞ gərginliyinin artmasından narahatdır
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş katibi Antonio Quterreş Yaxın Şərqdə artan hərbi fəaliyyət və ritorika fonunda ABŞ ilə İran arasındakı fikir ayrılıqlarının diplomatik yollarla həllinə çağırıb.
CCTV-nin məlumatına görə, Quterreş bölgədə artan hərbi fəaliyyətlər və sərt bəyanatlar şəraitində ABŞ ilə İran arasındakı mübahisələrin diplomatik angajman yolu ilə həllinə çağırıb. Onun sözçüsü cümə günü bu çağırışı təkrarlayıb.
BMT sözçüsü Stephane Dujarric bildirib: “Bölgədə artan hərbi fəaliyyətlər, təlimlər və ümumilikdə artan hərbi və dəniz qüvvələrinin mövcudluğu, həmçinin sərt ritorika bizi ciddi şəkildə narahat edir. ABŞ və İran İslam Respublikasını fikir ayrılıqlarını diplomatiya yolu ilə həll etməyə çağırırıq.”
Bu çağırış İranın BMT-dəki daimi nümayəndəsi Amir Saeid İravaninin Baş katibə və Təhlükəsizlik Şurasının sədrinə ünvanladığı rəsmi məktubdan sonra gəlib.
İravani məktubunda İranın BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun olaraq özünümüdafiə hüququndan istifadə etməyə hazır olduğunu və hər hansı hərbi hücuma qəti və proporsional cavab veriləcəyini vurğulayıb.
O əlavə edib ki, belə bir halda Yaxın Şərqdə düşmən qüvvələrə məxsus bütün bazalar, obyektlər və aktivlər İranın müdafiə tədbirləri çərçivəsində legitim hədəf sayılacaq.
İravani həmçinin daha çox təxribat olacağı təqdirdə yaranacaq gözlənilməz və nəzarətsiz nəticələrə görə ABŞ-ın tam və birbaşa məsuliyyət daşıyacağını bildirib.