Araqçi: ABŞ ilə layihə mərhələsinə keçirik, proses rəsmi olaraq başladı
Cenevrə, 17 fevral (Hibya) – İranın xarici işlər naziri Seyed Abbas Araqçi Cenevrədə ABŞ nümayəndə heyəti ilə keçirilən danışıqlardan sonra proseslə bağlı açıqlamalar verib.
İranın xarici işlər naziri Araqçi bildirib ki, Cenevrədə ABŞ ilə aparılan dolayı danışıqların ikinci raundu başa çatıb və tərəflər mümkün razılaşma üçün əsas prinsiplər üzrə ümumi anlaşmaya nail olublar.
Cenevrədə ABŞ nümayəndə heyəti ilə Oman səfirliyində keçirilən dolayı görüşlərdən sonra Araqçi deyib ki, Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin (IAEA) baş direktoru Rafael Qrossi ilə texniki səviyyədə konstruktiv təmaslar aparılıb və Qrossi ABŞ nümayəndə heyəti ilə də görüşüb.
Əvvəlki raundla müqayisədə daha ciddi və konstruktiv mühitin formalaşdığını qeyd edən Araqçi deyib: “Müxtəlif fikirlər irəli sürüldü və ətraflı şəkildə dəyərləndirildi. Nəticə etibarilə, prosesin irəlilədilməsi və mümkün razılaşma mətninin hazırlanmasına keçilməsi üçün əsas təşkil edəcək bir sıra istiqamətverici prinsiplər üzrə ümumi anlaşmaya nail olduq.”
Bunun sürətli razılaşma demək olmadığını vurğulayan Araqçi bildirib ki, layihə mətninin hazırlanması texniki və mürəkkəb prosesdir, lakin əvvəlki görüşlə müqayisədə nəzərəçarpacaq irəliləyiş əldə olunub və proses daha aydın çərçivə qazanıb.
Araqçi qeyd edib ki, hələ rəsmi təqvim müəyyənləşdirilməyib və bildirib: “Tərəflər mümkün razılaşma ilə bağlı layihə mətnləri üzərində işləmək, onları qarşılıqlı şəkildə paylaşmaq və daha sonra üçüncü raund üçün tarix müəyyənləşdirmək barədə razılığa gəliblər.”
O vurğulayıb ki, bu hələ yol xəritəsi demək deyil, lakin növbəti addımlar barədə artıq daha aydın mənzərə mövcuddur və əlavə edib: “Əlbəttə, hər iki tərəfin üzərində işləməli olduğu mövqelər var; lakin ən azı indi istiqamətverici prinsiplərimiz və prosesin davamı üçün daha aydın zəminimiz var.”